Ciklonai ir anticiklonai

Mūsų šalies klimatui būdingą orų įvairovę ir nepastovumą visų pirma lemia atmosferos cirkuliacijos procesai. Per Lietuvą nuolat slenka žemo ir aukšto atmosferos slėgio sūkuriai (ciklonai ir anticiklonai), nuo kurių priklauso, kaip pasiskirsto šiluma bei drėgmė. Šalyje ištisus metus vyrauja skirtingomis savybėmis pasižyminčių oro masių pernaša, nulemianti gana nepastovius orus Lietuvoje.

Ciklonas – atmosferos darinys, kuriame vyrauja žemas slėgis, o vėjai sukasi prieš laikrodžio rodyklę (šiaurės pusrutulyje) link ciklono centro. Dėl horizontalaus vėjų susiliejimo, oras ciklono centre kyla, vėsta, vandens garai kondensuojasi, ir tai lemia kritulių formavimąsi. Sinoptiniuose žemėlapiuose ciklonas vaizduojamas kaip uždarų izobarų sistema, kurios centre yra žemiausias slėgis.

Anticiklonas – atmosferos darinys, kuriame vyrauja aukštas atmosferos slėgis. Anticiklono centre oras leidžiasi iš aukštų troposferos sluoksnių žemyn, ir stumdamas apačioje esantį orą, sukuria anticikloninę cirkuliaciją (oras juda pagal laikrodžio rodyklę). Anticiklonai dažniausiai lemia ramius orus, kurie keičiasi lėtai. Vasarą vyraujant anticiklonui būna giedra ir šilta, žiemą - giedra ir šalta. Sinoptiniame žemėlapyje anticiklonas vaizduojamas kaip uždarų izobarų sistema, kurios centre yra aukščiausias slėgis.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416