Naujienos

Tarptautinė kovos prieš stichines nelaimes diena

2007-10-10

Jungtinių Tautų Organizacija (JTO) paskelbė antrąjį spalio trečiadienį (šiais metais – spalio 10 d.) Tarptautine kovos prieš stichines nelaimes diena.

Pagal Pasaulinės meteorologijos organizacijos (WMO) spaudos centro pranešimus vis dažniau į JTO kreipiasi nukentėjusieji dėl klimato kataklizmų. Šiais metais 12 iš 13 tokių prašymų buvo susiję su stichinėmis nelaimėmis, kurias sukėlė sausros ir poplūdžiai.

Stichinės nelaimės vis dažniau ir dažniau būna žiniasklaidos vedamųjų straipsnių tema. Pasak mokslininkų, klimato kaita ir su ja susijusios stichinės nelaimės kelia žmonijai kur kas didesnę grėsmę nei pasaulinis terorizmas. Stichiniai reiškiniai darosi intensyvesni, o kai kurie ir dažnesni. Sausros ir poplūdžiai, uraganai ir taifūnai, karščio bangos ir sniego lavinos siejama su didžiuliais sugriovimais, nuostoliais, ligomis, traumomis, žmonių žūtimi.

WMO duomenimis, iš visų pasaulyje vykstančių nelaimių net 80% sudaro sukeltos hidrometeorologinių reiškinių, per paskutiniuosius 20 metų stichinės nelaimė nusinešė daugiau nei 3 milijonus žmonių gyvybių, daugiau nei milijardas buvo sužalota, jau šiais metais daugiau kaip 66 milijonai žmonių nukentėjo nuo musoninių liūčių.

Didžioji dalis šių nelaimių, įskaitant ir tropinius ciklonus, juos lydinčius uraganus ir taifūnus, viesulus, poplūdžius, sniego lavinas ir purvo nuošliaužas, yra priskiriama gamtos reiškiniams, apie kuriuos bando perspėti WMO.

1990–2000 metai buvo paskelbti Tarptautiniu kovos su stichinėmis nelaimėmis dešimtmečiu.

WMO turi patikimas tarnybas, kurios renka duomenis apie gamtinių nelaimių padarinius. Organizacijos veikla ir naujausias informacinių sistemų tinklas leidžia perspėti šalis apie galimas nelaimes, specialūs WMO projektai kuriami tam, kad tobulėtų prognozės, atsirastų galimybė įvertinti reiškinių pavojingumą, laiku informuoti šalių vyriausybes, civilinės saugos organizacijas, visuomenę.

Nuo š. m. spalio 1 d. NOAA (Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija) ir NHC (Nacionalinis uraganų centras) pradėjo teikti detalesnius išankstinius perspėjimus apie tornadus, smarkias perkūnijas, poplūdžius ir t. t. Tai padės geriau lokalizuoti pavojaus zonas ir 70% sumažinti melagingų pavojaus signalų skaičių.

Kaip sako NOAA vadovas viceadmirolas Konradas Lautenbachas, gavus tokio pobūdžio perspėjimus reikia kuo greičiau veikti ir imtis priemonių, o ne svarstyti. Turi išaugti pasitikėjimas prognozėmis ir gaunamais perspėjimais.

Perspėjimai perduodami į mobiliuosius telefonus, internetą, skelbiami vietinių radijo stočių. Detalesnėms nuorodoms naudojami grafysčių, rajonų, prekybos centrų, parkų pavadinimai, automagistralių numeriai ir kt.

Mes negalime išvengti šių nelaimių, bet laiku įspėdami leidžiame tinkamai pasirengti, taipgalime sumažinti pasekmes.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, kaip ir viso pasaulio nacionalinės tarnybos, stengiasi pateikti kuo tikslesnes prognozes ir laiku įspėti šalies Vyriausybę, atitinkamas tarnybas ir visuomenę apie grėsmę ir tuo prisidėti prie nelaimių pasekmių sumažinimo.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416