Naujienos

Įdiegta meteorologinių duomenų redagavimo ir vizualizavimo (MDRV) sistema

2008-02-05

Siekiant įgyvendinti vieną iš 2008 metų Aplinkos ministerijos prioritetų – pagerinti meteorologinės informacijos operatyvumą, prognozių ir perspėjimų apie pavojingus meteorologinius reiškinius efektyvumą, įrengiant meteorologinį radiolokatorių – Tarnyboje įsibėgėja vienas iš valstybės investicijų programos finansuojamų projektų „Meteorologinio radiolokatoriaus vakarinėje Lietuvos dalyje įrengimas". Nors visa sistema bus įdiegta iki šių metų pabaigos, tačiau jau šiandien, įgyvendinus vieną iš projekto etapų, galime džiaugtis pirmosiomis naujosios sistemos galimybėmis – įdiegta meteorologinių duomenų redagavimo ir vizualizavimo (MDRV) sistema.

Ši sistema atveria Tarnybos specialistams – sinoptikams galimybę naudotis pasaulinio lygio meteorologinių stebėjimų ir prognozavimo duomenų gavimo, analizavimo bei vizualizavimo priemonėmis, padidina informacijos operatyvumą, prognozių ir perspėjimų efektyvumą, leidžiantį sumažinti nepalankių hidrometeorologinių sąlygų poveikį ūkinei veiklai, aplinkai ir žmogui. Sistema, kuri įdiegta 3 pagrindiniuose Tarnybos padaliniuose – Aviacinės meteorologijos centre, Meteorologinių prognozių bei Klaipėdos skyriuose, suteikia galimybę ne tik gauti žymiai daugiau duomenų ir informacijos, ją operatyviai analizuoti ir kurti detalesnes orų prognozes, bet ir archyvuoti sinoptinius žemėlapius, atmosferos radiozondavimo, meteorologinių palydovų ir radiolokatorių informaciją. Visų pirma, tai reiškia greitą, kvalifikuotą ir informatyvų operavimą faktiniais bei prognostiniais duomenimis – faktinio ir būsimo atmosferos lauko vertikalaus pjūvio fizikiniai parametrai sinoptiką dominančioje teritorijoje, įvairiausių meteorologinių duomenų gretinimas su vaizdais, gaunamais iš meteorologinių palydovų, automatinis klaidingų meteorologinių duomenų koregavimas, skirtingų prognozavimo modelių palyginimo galimybės ir t. t. Šiuos duomenis galima saugoti, spausdinti, platinti vartotojams elektroninėmis ryšio priemonėmis.

Į MDRV sistemą, Tarnybai baigus įrengti meteorologinį radiolokatorių, bus integruoti ir radiolokatoriaus duomenys. Tada perspėjimai apie tokius pavojingus konvekcinius reiškinius, kaip perkūnija, kruša, liūtys, net viesulai, bus pateikiami visuomenei žymiai tiksliau tiek intensyvumo, tiek laiko, tiek teritorijos požiūriu.

Tarnyba šiuo radiolokatoriaus įrengimo projektu neapsiriboja. Artimiausiu metu bus atkurti agrometeorologiniai stebėjimai, ypač reikalingi žemdirbiams, bus pradėtos skelbti biometeorologinės prognozės, kurios padės gyventojams, jautriems orų kaitai, prisitaikyti prie jos.Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416