Naujienos

Pasirūpinkite apsauga nuo saulės

2008-04-01

Nuo balandžio 1 d. pradėtas prognozuoti ultravioletinės spinduliuotės indeksas (UVI). UV indeksas – tai paprasta ir lengvai suprantama priemonė UV spinduliuotės intensyvumui įvertinti. UV indekso reikšmės grupuojamos į kategorijas ir lemia apsaugos nuo saulės reikalingumo laipsnį. UVI priklauso nuo bendro ozono kiekio, debesuotumo, aerozolių kiekio ore, saulės zenito kampo, aukščio virš jūros lygio bei kitų veiksnių: tuo metu vyraujančias atmosferos sąlygas atitinkančiomis dienomis UVI gali skirtis.

Lietuvoje UVI svyruoja nuo 1 iki 9, o maksimalias reikšmes pasiekia birželio–liepos mėnesiais. Ultravioletinė saulės spinduliuotė tampa pavojinga, kai UVI siekia 3, tuo metu žemės paviršių pasiekęs ultravioletinės spinduliuotės kiekis jau gali sukelti odos paraudimą. Dažniausiai tai nutinka kovo antroje pusėje ir išlieka iki spalio mėnesio. Šiuo metų laiku yra reikalinga papildoma apsauga leidžiant laiką saulės atokaitoje. UVI visada pateikiamas vietos saulės vidurdieniui, t. y. momentui, kai saulė yra aukščiausiai danguje (zenite), tačiau šis momentas nėra vidurdienis vietos laiku. Lietuvoje vietos saulės vidurdienis yra apie 13.30 val.

Paskutinėmis kovo dienomis ir balandžio 1 d. UVI Lietuvoje pasiekė 3 (vidutinė kategorija), kai jau yra reikalinga apsauga nuo saulės. Apie pusę valandos pabuvus lauke jau galima įdegti. Tačiau artimiausiomis dienomis numatomi debesuoti ir lietingi orai UVI vėl sumažins iki nepavojingų reikšmių.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416