Naujienos

Pietų ciklonas „skalbė“ Lietuvą

2008-08-18

Tokios liūtys, kurios užklupo mūsų šalį iškart po Žolinių, rugpjūčio 16-osios naktį, nėra dažnos, bet pasitaiko kasmet. Net ir šiemet, liepos 21 d., smarkus lietus Druskininkuose išpylė daugiau nei pusę mėnesio normos kritulių (norma 82 mm, o prilijo 54 mm), tačiau jis buvo lokalus. Praėjusio šeštadienio gausaus lietaus zona apėmė ne tik pietinius rajonus, bet išplito po Vidurio bei Rytų Lietuvą. Smarkiausia liūtis buvo Ukmergėje, kur mažiau nei per 3 valandas iškrito 45 mm lietaus. Per panašų laikotarpį Anykščių VMS prilijo 36 mm, Ustukių VMS 30 mm, Kaune per naktį – 31 mm. Liūtinį lietų lydėjo perkūnijos, o Lazdijuose ir škvalas (16 m/s).

Pietinis ciklonas, kuris ir buvo tokios lietingos nakties kaltininkas, penktadienio naktį ėmė formuotis toli nuo Lietuvos – virš Italijos Alpių. Šis žemo slėgio sūkurys į savo lauką įtraukė labai šiltą tropinės kilmės orą nuo Viduržemio jūros (1,5 km aukštyje buvo net 25 laipsniai šilumos, bet Lietuvą pasiekė atvėsęs iki 18–19 laipsnių). Tuo metu virš Lenkijos šiame atmosferos sluoksnyje tebuvo vos 4–9 laipsniai šilumos. Stiproki pietų srautai nešė karštą orą į šiaurines platumas, kur ir susitiko šios dvi labai kontrastingos oro masės – virš kaimyninės Lenkijos. Laimei, šio ciklono viešnagė virš Lietuvos truko neilgai – vos pusę paros (tik pajūryje ilgiau – beveik dvi paras), bet ir šio laiko pakako smarkiam lietui susiformuoti. Lenkijoje, per kurią driekėsi ne tik lietingojo ciklono centro kelias, bet ir okliudavosi atmosferos frontas, jis sulėtino savo greitį, todėl audringas oras pridarė labai daug nuostolių.

Šiuo metu minėtas ciklonas jau prarado savo energiją ir sustojo ties pietine Skandinavija, o Lietuvos sinoptikai jau prognozuoja Atlanto ciklono nešamus orus. Jie numatomi tipiški lietuviškai vasarai – vietomis trumpai palis, bet pasimėgausim ir šiluma.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416