Naujienos

Naujovės Latvijos erdvėje

2006-09-18

Nuo š.m. rugsėjo 13 d. Latvijos erdvę jau skenuoja modernus Doplerio principu veikiantis meteorologinis radiolokatorius METEOR 500C. Latvijos aplinkos, geologijos ir meteorologijos agentūra projektą įgyvendino per 2 metus. Bendra projekto vertė 5,5 mln. litų.


Šio meteorologinio radiolokatoriaus elektromagnetinėmis bangomis net 250 km spinduliu nenutrūkstamai realiame laike gaunama ir skaitmeninio signalų apdorojimo RAINBOW programa apdorojama informacija apie meteorologinius reiškinius, susijusius su aktyvia atmosferos konvekcija: viesulus, škvalus, krušą, perkūnijas, smarkias liūtis. Tokia informacija ypač naudinga sudarant prognozes ir perspėjimus apie stichinius ir katastrofinius meteorologinius reiškinius, prognozuojant potvynius, poplūdžius, jų išplitimą bei intensyvumą. Meteorologinis radiolokatorius sudaro galimybę gauti vertikalų atmosferos pjūvį bet kuriuo norimu azimutu, horizontalų pjūvį bet kuriame aukštyje, nustatyti apatinę ir viršutinę debesų ribas, sekti debesų sistemų bei kitų atmosferos reiškinių evoliuciją ir pan. Ši ir kita informacija ypač naudinga aptarnaujant aviaciją, jūrų laivyną ir kitus vartotojus.
www.meteo.lv/OPSIS/radars/radars.png


Doplerio principu veikiančius meteorologinius radiolokatorius eksploatuoja daugelis Europos šalių nacionalinių hidrometeorologijos tarnybų, tarp jų ir mūsų kaimynai lenkai bei estai. Europos šalys yra susijungusios į bendrą Europos meteorologinių radiolokatorių tinklą ir dalyvaudamos EUMETNET (European National Meteorological Services Network) programoje OPERA (Operational Programme for the Exchange of weather Radar information) keičiasi duomenimis bei kita informacija.
Daugiau: www.chmi.cz/OPERA/


Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416