Naujienos

Žiemos siurprizai

2009-01-06

Po keleto neįprastai šiltų žiemų pamiršome kokius siurprizus ji gali pateikti.

Sausio 3 d. Kauną ir jo apylinkes tiesiog užvertė sniegas – per dieną iškrito 30 mm kritulių, o sniego danga padidėjo net 42 centimetrais. Aukštaitijai, kai kuriems šiauriniams ir pietvakarių Lietuvos rajonams sniego beveik neteko. (Informaciją apie sniego dangos storį kasdien skelbiame Tarnybos interneto svetainės skyrelyje „Faktiniai orai".

Pav 1. Sniego dangos storis 2009 m. sausio 3 d.


Žemo atmosferos slėgio sūkuriui pasitraukus į rytus, plūstelėjo arktinės kilmės oras. Slėgis kilo, ties Lietuva susiformavo anticiklono centras, nusistovėjo ramūs, giedri orai. Sausio 5-os naktį atšalo iki -13...-18ºC, o daugelyje centrinių rajonų spaudė net 20–25 laipsnių šaltis. Anot gyventojų, vietomis išmatuota dar žemesnė temperatūra. Neskubėkime kaltinti termometrų. Esant tykai oras nesimaišo, o šaltesnis suteka į žemesnes reljefo formas. Pažemio oro sluoksnio šalimą sustiprina ir sniego dangos (ypač jeigu sniegas šviežiai iškritęs, baltutėlis) buvimas. Žemesnėse reljefo vietose dėl suplūdusio šalto oro naktimis gali būti žymiai šalčiau nei gretimai. Labai lėtai šilo ir ramią sausio 5-os dieną: aukštesniuose atmosferos sluoksniuose jau prasidėjo šilumos advekcija, formavosi ploni plunksniniai debesys, kurie trukdė prasiskverbti saulės šilumai. Sausio 6-os naktis šalčiausia buvo šalies pietryčiuose, o į Žemaitiją ir šiaurinius rajonus su stiprėjančiu vakarų vėju jau atkeliavo šiltesnis oras.

Pav 2. Žemiausia oro temperatūra 2009 m. sausio 5 d.

Pav 3. Žemiausia oro temperatūra 2009 m. sausio 6 d.


Šią savaitę smarkiau jau nebešals, tačiau orai išliks žiemiški ir bus permainingi: trečiadienį ir penktadienį sulauksime sniego ir stiproko jį pustančio vėjo, ketvirtadienį ir šeštadienį kritulių nenumatoma, naktys vėl bus šaltesnės. Džiaukimės žiema, nes kitą savaitę orai numatomi šiltesni.

Apie oro temperatūros matavimus

Oro temperatūra yra viena iš pagrindinių oro būklės termodinaminių charakteristikų. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (toliau – Tarnyba) vadovaujasi Pasaulinės meteorologijos organizacijos (toliau – WMO) reikalavimais ir rekomendacijomis meteorologiniams stebėjimams ir matavimams. Oro temperatūrai nustatyti yra naudojami termometrai, pagal WMO reikalavimus įrengti 1,5–2,0 m aukštyje virš žemės paviršiaus specialiuose narveliuose, kuriuose yra gera ventiliacija, apsaugoti nuo saulės, lietaus ar kitokios pašalinės įtakos. Naudojami termometrai yra periodiškai tikrinami Tarnybos Metrologijos laboratorijos, kuri atitinka LST EN ISO/IEC 17025:2006 reikalavimus ir akredituota atlikti hidrometeorologinių matuoklių kalibravimą.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, yra registruojama momentinė oro temperatūra ir tam tikro laikotarpio maksimalioji bei minimalioji temperatūra. Maksimumo ir minimumo termometrų veikimo principai paremti tuo, kad užregistruota aukščiausia arba žemiausia temperatūra be stebėtojo-meteorologo veiksmų nepasikeičia. Lietuvoje jau naudojami ir automatiniai oro temperatūros jutikliai, kurių rodmenų sulyginimo su termometro rodmenimis rezultatai parodė, kad skirtingomis oro temperatūros matavimo priemonėmis gauti duomenys yra identiški.

Lietuvoje oro temperatūrą registruoja įvairios institucijos, tarp kurių ir Lietuvos automobilių kelių direkcija, o gautus duomenis naudoja savo reikmėms. Šių institucijų oro temperatūros registravimo priemonės gali matuoti oro temperatūrą tokiu tikslumu, kurio reikia institucijos tikslams, todėl Tarnyba jų duomenimis naudojasi tik kaip informaciniais.

Be to, analizuojant oro temperatūros skirtumus būtina įvertinti žvarbumo koeficientą (jutiminę oro temperatūrą). Apie šį rodiklį galite sužinoti mūsų svetainės skyreliuose: Įvairenybės, Vėjo žvarbumo prognozė, Skaitmeninė orų prognozė.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416