Naujienos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba tapo EUMETNET programos SatRep nare

2009-06-11

Š. m. gegužės pabaigoje Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba buvo priimta į Europos nacionalinių meteorologijos tarnybų tinklo (EUMETNET) programą SatRep. SatRep – tai angliško termino „Satellite Report" (liet. k. „palydovo pranešimas") trumpinys.

Meteorologinių palydovų informacija kartu su skaitmeninių prognozių produktais bei įprastiniais priežeminiais meteorologinių stočių stebėjimų ir aukštųjų atmosferos sluoksnių zondavimo duomenimis padeda sinoptikams teisingai ir operatyviai atlikti atmosferos būsenos analizę ir sudaryti patikimą orų prognozę. Visi šie diagnozės bei trumpalaikio prognozavimo įrankiai yra apjungti į koncepcinius modelius (CM) ir sudaro SatRep programos pagrindą.

Pirmieji Europoje šio uždavinio ėmėsi Austrijos meteorologijos ir geodinamikos instituto (ZAMG) meteorologai 1996 metais, sukūrę „Palydovinės informacijos apdorojimo, remiantis koncepciniais modeliais, vadovą". Netrukus prie jų prisidėjo Nyderlandų karališkojo meteorologijos instituto (KNMI) meteorologai ir Suomijos meteorologijos instituto (FMI) specialistai. Šiuo metu SatRep programos darbe dalyvauja 12 Europos šalių, tarp jų ir mūsų kaimynė Latvija.

Naujausias ir labai patogus naudoti SatRep produktas yra SatReponline http://www.satreponline.org/, kuriame be atliktos meteorologinio palydovo duomenų analizės, galima rasti perspėjimus apie ekstremalias orų sąlygas, skelbiamas iš Meteoalarm (Europos nacionalinių meteorologijos tarnybų perspėjimų apie pavojingus meteorologinius reiškinius programa) portalo. Yra parengtas ir artimoje ateityje bus įgyvendintas regioninio SatRep (Regional SatRep) projektas. Jau dabar regioninį SatRep kuria Nyderlandų meteorologai (žiūr. http://www.knmi.nl/satrep/latest.htm), planuose numatyta sudaryti regioninius Baltijos šalių, Vakarų, Pietų, Šiaurės Europos SatRep, kurie bus sudėti į vieningą „palydovo pranešimų mozaiką" (angl. k., Mosaic SatRep). Šiuo metu aktyviai dirbama ir Europos vidutinės trukmės orų prognozių centro (ECMWF) progozavimo modelio klaidų aptikimo, remiantis aktualia palydovo informacija, srityje. Be to, SatRep planuose yra ir aukštos kvalifikacijos ekspertų parengimas, žinių platinimas, trumpų seminarų, mokymų organizavimas ir pan. Vienas tokių mokymų yra numatytas dar šiais metais Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje.

Tie, kurie susidomėjo SatRep programa, daugiau informacijos apie ją gali rasti http://www.knmi.nl/satrep/index.htm ,  apie konceptinius modelius – http://www.zamg.ac.at/docu/Manual/SatManu/main.htm , o aktualią palydovinės informacijos analizę, kuri atliekama kasdien kas 6 val., rasite http://www.satreponline.org/today_06.php .

Jums belieka tuščiuose langeliuose pasirinkti norimus produktus (pvz., IR, WV, H1000 ir pan.), reikalingą laiką (00, 06, 12 ar 18 UTC), pažymint juos „varnele", ir, šiek tiek lukterėjus, jau galite naudotis paruošta SatRep informacija.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416