Naujienos

Sekmadienį virš Lietuvos grūmėsi tropinis karštis su Atlanto vėsa

2009-07-21

Praėjusį sekmadienį daugelio, o ypač šiaurinių ir rytinių rajonų gyventojai stebėjo ne tik vasaros liūtis, perkūnijas, bet buvo ir škvalinio vėjo bei krušos liudininkai. LHMT sinoptikai jau prieš savaitę skelbė apie numatomus staigius orų pasikeitimus savaitgalį, o nuo liepos 16 d. apie liūtis, škvalus, perkūnijas ir krušas buvo skelbiama kasdieniniame hidrometeorologijos biuletenyje bei tarnybos tinklalapyje. Gaila, bet šįkart neapsieita be tragedijų, o saugotis nuo mus užgriuvusios stichijos reikėtų kiekvienam.

Dar prieš savaitę lankėmės gražiose Molėtų apylinkėse pas VU GF studentus jų meteorologinėje aikštelėje, o ką tik atsiųstos prof. A. Bukančio nuotraukos rodo čia pasidarbavus škvalams ir liūtims iš peties...Taip aikštelė atrodė prieš savaitę: 
 

Kiek tos vasaros Lietuvoj tebūtų, bet kasmet kartas nuo karto mūsų šalį pasiekia tropinis oras nuo šiaurinių Afrikos regionų. Tik ne visada jis atneša audros debesų ir nuniokoja mūsų šalį. Keliaudamas per Viduržemio jūrą jis prisisotina drėgmės, ir, jei drėgmės bei sukauptos šilumos nepraranda greitai judėdamas į šiaurę, tai  ne tik Baltijos, bet ir Skandinavijos šalis pasiekia mažai transformavęsis. Būtent liepos 19 d. panaši karšto oro banga plūstelėjo į Baltijos šalis, o  virš Lietuvos susitiko su skirtingos kilmės oro srautais, priartėjusiais nuo vėsaus vandenyno. Ši aktyvi debesų zona - atmosferos frontas - nusidriekė nuo šalies pietvakarių Latvijos link. Šaltasis atmosferos frontas suaktyvėjo antroje dienos pusėje (ypač šiauriniuose ir rytiniuose rajonuose), kai oras prie žemės paviršiaus vietomis įkaito iki 30-32 laipsnių (kai kur viršyti tos dienos temperatūros maksimumai). Net ir 1,5 km aukštyje išmatuota 17 laipsnių šilumos, o tuo metu 5 km aukštyje iš vakarų ėmė skverbtis šaltas oras (-16...-19°C). Tai lėmė didelį atmosferos nestabilumą ir palankias sąlygas smarkiems konvekciniams reiškiniams susidaryti. Praūžusių liūčių metu per kelias valandas vietomis iškrito 18-40 mm kritulių.


Konvekcinės audros virš Lietuvos, Latvijos bei Baltarusijos, 2009-07-19 18 val. (MSG-2 RGB nuotr.)

Šios savaitės pradžioje pagaliau įkvėpėme gaivesnio oro - iš pietų plūstelėjęs drėgnas ir karštas oras pasitraukė į Ukrainą ir Rusiją, o į mūsų šalį sugrįžo mums įprastas vidutinių platumų oras. Panašu, neilgam, nes jau nuo trečiadienio palaipsniui orai šils, o ketvirtadienį ir vėl sulauksime naujos karščio bangos. Penktadienio sinoptinė situacija rodo palankias sąlygas intensyviai konvekcijai vystytis: numatomi liūtiniai lietūs su perkūnijomis, vietomis su škvalais, kruša.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416