Naujienos

Pavasario potvynio belaukiant

2012-03-06
Nors pirmieji pavasario pranašai Lietuvoje jau pasirodė, bet tikro potvynio dar reikės palūkėti. Tiesa, Vakarų Lietuvos upėse vasario antrąjį dešimtadienį, atšilus orams, vanduo kilo gana smarkiai. Per kelias paras vandens lygis Minijoje ties Kartena buvo pakilęs 271 cm, ties Priekule – 287 cm, Bartuvoje – 344 cm, bet kilimas buvo trumpas ir po 3–4 dienų prasidėjo slūgimas.
 
Atšilimo metu gerokai sumažėjo, ypač Vakarų Lietuvoje, vandens atsargos sniege (jos ir taip buvo mažesnės už vidutines daugiametes).
 
Šiuo metu didesnėje Lietuvos dalyje sniego jau beveik nelikę. Sniego daugiausia yra šiaurės rytiniame pakraštyje. Pajūryje, Suvalkijoje, pietinėje Lietuvos dalyje sniego praktiškai nėra. Sniegas čia dar laikosi miškuose. Kadangi dienomis saulė jau gerokai šildo, sniego ir toliau mažėja. Daugelyje upių, nors ir su properšomis dar laikosi ledas. Ledo storis siekia 25–45 cm.

  Vandens atsargos sniege 2012-03-05
 
Daugelyje upių vandens lygis dabar žemėja. Labai pamažu kyla vanduo Nemune bei Nemuno žemupio mažuosiuose intakuose. Vandens lygis Leitėje ties Kūlynais kovo 1 d. pasiekė stichinį ir pamažu kyla toliau. Kovo 2 d. Gėgė ties Plaškiais pasiekė stichinį, bet sekančią parą vandens lygis pažemėjo. Nemune ties Rusne iki stichinio vandens lygio dar trūksta 7 cm, bet ant kelio Šilutė–Rusnė jau kelios dienos laikosi vanduo. Kelias užlietas iš Leitės. Vandens gylis siekia 9 cm, apsemtas 392 metrų kelio ruožas. Kelias kol kas išvažiuojamas. Tačiau Šilutės savivaldybėje yra ir neišvažiuojamų kelių, kur vandens gylis siekia iki 0,5 m.
 
Vandens lygis upėse per potvynį prognozuojamas žemesnis už vidutinį. Tik ten, kur yra sąlygos susidaryti ledų sangrūdoms, vandens lygis gali smarkiau pakilti. Ledų sangrūdos dažniausiai susidaro ten, kur yra blogas vagos pralaidumas. Paprastai Nemune ledų sangrūdos beveik kasmet susidaro ties Jurbarku, ties Panemune, Šilininkais, Rusne, Uostadvariu. Neryje paskutiniais metais sangrūdos ėmė susidaryti žemiau Jonavos. Jos gali susidaryti ir šį pavasarį.
 
Ledonešis prognozuojamas kovo 13–16 dienomis.

Kolegos iš Baltarusijos Nemune ir Neryje taip pat prognozuoja potvynį mažesnį už vidutinį. Ledonešio Nemune laukia kovo 13–23, Neryje 15–25 dienomis.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416