Naujienos

Išbandymas Kalėdoms – lijundra

2012-12-21

Kol kas šaltis labai pamažėl skverbiasi į Lietuvą. Penktadienio rytas buvo šalčiausias šį gruodį – vyravo 13–15 laipsnių šaltis, Varėnos MS išmatavo 19 laipsnių šalčio, tik pajūryje šaltis sušvelnėjo iki minus 8 laipsnių.

Anticiklonas, esantis į rytus nuo Lietuvos, tai sustiprina savo įtaką ir, suplonėjus debesims, naktį žemės paviršius labiau atšąla, tai šiek tiek užleidžia pozicijas Atlanto ciklonui – debesuotumas padidėja ir šaltis sušvelnėja. Panaši situacija išsilaikys ir artimiausią savaitgalį – sumažėjus kritulių tikimybei, paryčiais termometrai rodys minus 14–16 laipsnių, bet bus vietovių, kur žnaibys 20 laipsnių šaltukas. Pūs nestiprus pietryčių, rytų vėjas.

Didesnių permainų sulauksime šventinėmis dienomis. Tiesa, pirmadienio naktis dar bus šalta (14–19 laipsnių šalčio), diena irgi žvarbi – minus 7–12 laipsnių, tik šalies vakaruose šilčiau. Šv. Kūčių dieną pietvakariniuose rajonuose sustiprės pietryčių, pietų vėjas, ims pustyti, kai kur kils pažemio pūgos ir pradės snigti. Visi šie reiškiniai rodys šilumą ir drėgmę nešančio Atlanto ciklono artėjimą, o su juo ir pavojingo meteorologinio reiškinio – lijundros – formavimąsi. Prasidėjusios šv. Kūčių vakarą pietiniuose rajonuose, jos stiprės, iš pietvakarių keliaujantis šiltas drėgnas oras šaltus paviršius padengs leduku ir šio reiškinio apimama teritorija vis plėsis. Temperatūra staigiai kils – antradienio vakare dar daug kur termometrai rodys minus 7–12 laipsnių, o paryčiais atšils ir pajūryje temperatūra persiris per nulį. Prasidėjusios lijundros pasieks centrinius regionus ir slinks į šiaurę, daug kur kris sniegas, pereinantis į šlapdribą, o prie jūros ir į lietų. Dienos temperatūra numatoma tarp minus 2 ir plius 3 laipsnių.

Tokie orai neturėtų stebinti, nes per pastaruosius penkerius metus lijundra pasirodydavo kasmet apie šv. Kalėdas. Ne išimtis ir šie metai. Sinoptikai perspėja apie staigius orų pasikeitimus, todėl būtina pasiruošti ir šalčiams, ir pustymui, o, svarbiausia, lijundrų sukeltiems plikledžiams.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416