Naujienos

Vėluojantis pavasario potvynis

2013-04-09

Vidutinė pavasario potvynio pradžios data Lietuvojeyra kovo 23 d. Šiais metais ji buvo prognozuota dar ankstyvesnė, tačiau globali oro masių cirkuliacija nulėmė vėlyvą potvynį.

Vandens atsargos sniego dangoje Lietuvoje ir Nemuno bei Neries baseinuose Baltarusijos teritorijoje nuo vasario 25 d. iki balandžio 5 d. padidėjo vidutiniškai 15 mm ir yra didesnės už normą.


Vandens atsargos (mm) sniego dangoje 2013 m. balandžio 5 d.

Šiuo metu vandens lygiai visose upėse yra žemi ir nors jau pradėjo kilti, yra artimi žemiausiems daugiamečiams. Dirvos įšalas neviršija 60 cm. Upių vagose praktiškai nėra ledo dangos – suplonėjusi danga yra tik vietomis, todėl pavasario potvynis praeis ramiai, be didelių sangrūdų. Kuršių marių dalyje, kurioje įteka Nemunas, ledo danga suirusi, o vandens lygis yra žemesnis už vidutinį. Nurodytos sąlygos mažina potvynio mastą. Tačiau staiga atšilę, protarpiais lydimi lietaus, orai lems intensyvų sniego tirpimą ir aukštą vandens pakilimą daugumoje šalies upių, išskyrus Vakarų Lietuvos upes (Bartuvą, Jūrą, Miniją, Akmeną-Danę, Šyšą), kur sniego likę visai mažai, tačiau dėl patvankos nuo Nemuno išsilies Gėgė ir Leitė.

Kitose upėse pagal esamas ir prognozuojamas hidrometeorologines sąlygas pavasario potvynis bus didesnis už vidutinį daugiametį. Didžiausias vandens debitas Neryje, Šešupėje, Šventojoje, Dubysoje, Žeimenoje ir Nevėžyje prognozuojamas 3% tikimybės, Nemune, Merkyje ir Lėvenyje prognozuojamas 2% tikimybės. Didžiausias potvynis prognozuojamas Dauguvos baseino upėse – 1–2% tikimybės. Prognozuojamas apsemtos teritorijos plotas Nemuno žemupyje – 20–22 tūkst. ha.

Potvynio pradžia prognozuojama balandžio 14–17 d.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416