Naujienos

Pasaulinė meteorologijos diena 2014 metais skiriama jaunimui

2014-02-19

2014 metų Pasaulinės meteorologijos dienos, švenčiamos kovo 23 dieną, devizu WMO paskelbė šūkį: „Orai ir klimatas – sudominkime jaunimą". WMO generalinis sekretorius Michel Jarraud pabrėžia, kad jauni žmonės sudaro šeštadalį pasaulio gyventojų, o 85 % šių jaunų žmonių gyvena besivystančiose šalyse. Ir nors dabartinis jaunimas yra labiau išsilavinęs ir sveikesnis nei prieš 50 metų, tačiau daugelis vis dar kenčia nuo skurdo, diskriminacijos ir prastų gyvenimo sąlygų. Klimato kaita ir ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai tik dar labiau paaštrina šias problemas.

WMO skelbia, kad žmonių poveikis klimato sistemai yra neabejotinas. CO2 ir kitų šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija atmosferoje nuolat auga ir pasiekė istorines aukštumas. Ir toliau intensyviai deginant iškastinį kurą šio amžiaus pabaigoje vidutinė planetos temperatūra gali pakilti 4 ºC. Norint sustabdyti klimato šiltėjimą ties 2 ºC riba, reikia labai smarkiai sumažinti CO2 išmetimus.

Norint pasiekti šių tikslų labai svarbus jaunimo įsitraukimas, nes jauni žmonės yra galingas pokyčių variklis. Anot Michel Jarraud „klimato kaita nėra susijusi tik su CO2 išmetimais, ji susijusi ir su žmonėmis, jų vertybėmis". Jauni žmonės yra inovacijų ir naujų idėjų šaltinis, todėl labai svarbu juos sudominti ir įtraukti į klimato kaitos keliamų problemų sprendimą.

Atmosferos, vandenynų, orų ir klimato moksliniai tyrimai yra labai pažengę į priekį. Tai leidžia sudaryti nenutrūkstamas orų ir klimato prognozes. Informacija ir paslaugos, susijusios su orais ir klimatu, padeda visuomenei prisitaikyti prie klimato kaitos: padeda pasiruošti artėjančioms audroms, potvyniams, karščio bangoms, leidžia ūkininkams planuoti sėją ir derliaus nuėmimą, tiksli meteorologinė informacija padeda užtikrinti laivybos ir aviacijos saugumą. Jauni žmonės, kurie pasirenka meteorologo, hidrologo ar klimatologo profesiją, vaidina svarbų vaidmenį užtikrinant savo šalių gyventojų saugumą. Ir šių profesijų svarba ateityje tik didės.

WMO generalinis sekretorius Michel Jarraud teigia, kad klimato kaita mūsų ateičiai suteikia neapibrėžtumo, tačiau vienas dalykas yra aiškus: dabartinė visuomenė yra atsakinga ne tik už save, bet ir už ateinančias kartas. Jaunimo vaidmuo priimant sprendimus, kurie lems Žemėje vykstančius pokyčius, yra labai svarbus. Nors iššūkiai yra labai dideli, galimybės juos spręsti yra dar didesnės.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416