Naujienos

Po kelių dienų vėl sugrįš šiluma

2014-03-17

Kovas linkęs pasišaipyti – „mesteli“ šilumos, nuteikdamas ankstyvam pavasariui, o po kurio laiko vėl sugrąžina žiemiškus orus. Taip buvo ir pernai, kai po šilto vasario pavasariu padvelkė pirmoji kovo savaitė, pakėlusi aukščiausią dienos temperatūrą iki rekordinės 6–11 ºC šilumos, o kovo 17–18 d. ir kovo 23–24 d. naktimis jau spaudė 14–20 laipsnių šaltis.

Panašios žiemos ir pavasario grumtynės Lietuvoje vyksta ir šiuo metu. Penktadienį, kovo 14 d., ties Islandija pradėjo formuotis ciklonas, kuris artėdamas Baltijos link gilinosi ir visa jėga užgriuvo pirmiausia Daniją, Vokietijos šiaurines pakrantes, Lenkiją, o šeštadienio naktį stiprus (15–21 m/s) pietvakarių vėjas įsišėlo ir mūsų pajūryje bei pamaryje. Stipriausi vėjai siautėjo pajūryje bei pietvakarinėje šalies pusėje šeštadienio vidurdienį keičiantis vėjo krypčiai. Tuomet Šilutėje išmatuoti 28 m/s, Kalvarijoje net 30,5 m/s šiaurės vakarų vėjo gūsiai ir pasiektas lokalaus stichinio meteorologinio reiškinio rodiklis. Atitinkamai keitėsi ir kritulių pobūdis – lietus perėjo į šlapdribą ir sniegą, o retkarčiais įsišėlusios pūgos išties sugrąžino žiemišką peizažą, vietomis sniego danga kovo 17-os rytą siekė 5–6 cm.

Apie stiprias orų permainas byloja ir šios dienos sinoptinės situacijos analizė. Artėjant naujam ciklonui iš šiaurės vakarų, stiprus gūsingas vėjas neša sniego ar šlapdribos kąsnius, o Raseiniuose bei Ukmergėje nugriaudėjo net perkūnija. Ciklonui slenkant į rytus, vakare stipresnio vėjo šuorai, nešantys nemažai kritulių, pasieks ir rytinius rajonus, todėl šiuose regionuose pirmoje nakties pusėje vėjo gūsiai dar gali siekti 15–17 m/s, vietomis pasnigs, o antradienio rytą, temperatūrai nukritus iki 2–7 laipsnių šalčio, susidarys plikledis. Dieną vėl priimsime naujo ciklono kritulius, vėjai aprims, temperatūra pakils iki 1–6 laipsnių šilumos.

Nuo trečiadienio keisis orų masių srautai – iš pietvakarių slenkantis oras bus drėgnas, bet jau šiltesnis. Trečiadienio ir ketvirtadienio dienomis, pakilus temperatūrai iki 3–9 laipsnių šilumos, vyraus lietus. Naktimis temperatūra svyruos apie 0 laipsnių. Ketvirtadienio naktis vėl bus vėjuotesnė.

Ženklesnės šilumos sulauksime penktadienį, o šeštadienis numatomas lietingesnis, todėl ir šiluma bus menkesnė.

Kovo 17 d. 14.30 val. MSG-2 palydovo RGB Oro masių vaizde matyti aktyvių debesų juostos su giedro dangaus intarpais (mėlyna spalva) virš Lietuvos bei šalto oro įsiskverbimas (rausva spalva). Toli Šiaurės vakarų Atlante matyti dar vienas susisukęs ciklonas, kuris artėja Europos link.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416