Naujienos

Vidurvasario upės

2014-07-25

Nusistovėjus sausiems ir karštiems orams vyksta natūralus vasarinis vandens telkinių nusekimas. Nors vasarą iškrenta daugiausia kritulių, tačiau dėl aukštos oro temperatūros vyksta intensyvus garavimas, todėl išgaruoja daugiau kaip 3/4 iškritusių kritulių.

Lietuvoje per paskutinius mėnesius krituliai pasiskirstė nevienodai. Gegužės mėnesį vakariniuose rajonuose iškrito 63-126 % normos, centriniuose – 114-185 %, rytiniuose – 115-180 %. Birželio mėnesį vakariniuose rajonuose iškrito 43-85 %, centriniuose – 72-121 %, rytiniuose – 56-107 % normos. Liepos mėnesį taip pat vakariniuose rajonuose kritulių buvo mažiausiai.

Šiuo metu stebimas natūralus upių nuotėkio mažėjimas. Jis greičiausiai pasireiškia mažose upėse. Suprantama, kad šis procesas ryškiausias tuose rajonuose, kuriuose iškrito mažiausiai kritulių. Vandens lygis Upytos upėje nukrito žemiausiai per visą stebėjimų laikotarpį ir visiškai priartėjo prie gamtosauginio vandens debito*. Panaši situacija ir kitose nedidelėse vakarinių rajonų upėse: Akmenoje-Danėje vandens lygis nukrito 1 cm žemiau paties žemiausio per stebėjimų laikotarpį, Šyšos upėje tetrūksta 5 cm iki absoliutaus minimumo, Mituvoje – 15 cm, Minijos aukštupyje – 19 cm.

Artimiausiomis dienomis vanduo upėse ir toliau kris. Šį kritimą trumpam pristabdys sinoptikų prognozuojami reikšmingi krituliai, kurie per visą Lietuvą praslinks naktį iš liepos 30 d. į 31 d. Rugpjūčio mėnesį Europos vidutinės trukmės prognozių centro skaičiavimai rodo, kad kritulių bus apie normą, o oro temperatūra aukštesnė už normą. Esant tokioms sąlygoms upės ir toliau seks. Prie gamtosauginio vandens debito priartės ir didžiosios upės.

Ežeruose reikšmingo vandens nusekimo neprognozuojama. Lyginant su upėmis jų gylis žymiai didesnis, o tai lemia geresnį ryšį su gruntiniais vandenimis, kurie palaiko ežerų vandens lygį.

Dar vienas vasaros upių bruožas – gausi vandens augmenija. Ji gausiai suveši pakilus vandens temperatūrai.

*Gamtosauginis debitas – minimalus vandentakio vandens debitas, reikalingas, kad būtų užtikrinamos minimalios ekosistemų gyvavimo sąlygos (LR Vandens įstatymas).


Mera-Kūna ties Pažeimene.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416