Naujienos

Liepos pabaigos orai primins jos pradžią

2014-07-25

Anticiklonas, kurio įtakoje šiuo metu yra Baltijos ir Šiaurės šalys, pamažu juda į pietryčius, o į jo pietvakarinę dalį iš Pietų Europos plūsta vis šiltesnis oras. Jau keletą dienų sinoptikai orų prognozėse skelbia aukštą oro temperatūrą, kuri palaipsniui vis kyla: liepos 24 d. 30 ºC ribą temperatūra pasiekė Skuode, Druskininkuose bei Palangoje, o šilčiausia buvo Klaipėdoje, kur temperatūra šoktelėjo iki 31,1 ºC. Tiek Klaipėdoje, tiek Palangoje viršyti iki šiol išmatuoti liepos 24-os dienos aukščiausios temperatūros rekordai. Tuo metu Baltijos jūros vandens temperatūra ir vakar, ir šįryt ties Nida buvo vos 14–15 laipsnių, ties Klaipėda 18–20 laipsnių. Pučiant vėjui nuo sausumos, kuri gali įkaisti virš 50 ºC, paviršinis vandens sluoksnis nupučiamas tolyn, o iš gilesnių sluoksnių pakyla šaltas vanduo, todėl susidaro dideli terminiai ir slėgio skirtumai siaurame pakrantės ruože. Nenuostabu, kad išilgai pajūrio formuojasi lokalūs sūkuriukai ar net sūkuriai, kurių vienas vakar pridarė rūpesčių Palangos poilsiautojams.

Atogrąžų oras savaitgalį ir kitos savaitės pradžioje dar nesitrauks iš Lietuvos: priešingai, rytoj temperatūra jau daug kur sieks 30 ºC, pajūryje numatoma net 33 ºC. Karšta bus ir sekmadienį bei pirmadienį, o liepos 29–30 d., pučiant pietryčių, pietų vėjui, termometrai pietiniuose rajonuose bei prie jūros rodys 34–35 ºC. Tokiam karščiui užtrukus 3 paras, jau bus pasiektas stichinio meteorologinio reiškinio – kaitros – rodiklis. Be abejo, labai šiltos (16–22 ºC), o nuo pirmadienio jau ir tvankios numatomos naktys. Panašūs orai buvo šio mėnesio pradžioje, kai karštis plūstelėjo per Dainų šventę. Kartkartėmis tenka adaptuotis prie atogrąžų oro, neužmirštant apsaugos priemonių nuo karščio bei nuo padidėjusios saulės ultravioletinės spinduliuotės.

Gausesnio lietaus sinoptikai neprognozuoja iki antradienio vakaro. Savaitgalį ir pirmadienį pietvakariniame šalies pakraštyje ir Kuršių nerijoje pavakare tirštės debesys, bet ne visiems pasiseks pamatyti ar pajusti lietaus lašus. Vietomis galima ir perkūnija bei laikinas vėjo sustiprėjimas. Antradienio vakare lietus suintensyvės Vakarų Žemaitijoje, griaudės perkūnija, vietomis sustiprės škvalai iki 15–20 m/s. Pagal turimus duomenis ryškesnis orų pasikeitimas prognozuojamas paskutinėmis liepos dienomis, kai atogrąžų orą ims stumti sustiprėję vakarų srautai. Nuo proceso trukmės bei intensyvumo priklausys lietaus kiekis, škvalų stiprumas ar net krušos dydis, karštis atslūgs, tačiau šiluma liks.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416