Naujienos

Po trumpo atokvėpio – nauja karščio banga

2014-08-01

Pietryčių, pietų srautai, atginę atogrąžų orą į Lietuvą, tik trumpam pasitraukė iš mūsų šalies. Praėjusio laikotarpio kaitra, kai 30 ºC ir aukštesnė oro temperatūra laikėsi daugiau nei 3 paras, ilgiausiai užtruko Šilutėje, Druskininkuose bei Skuode (liepos 24–31 d.). Pati aukščiausia oro temperatūra šiomis dienomis išmatuota Birštone – liepos 29 d. ji pasiekė 34,7 ºC. Šiek tiek mažiau karščio teko gyvenantiems Kalvarijoje, Palangoje ir Zarasuose, nes čia ir alinančio karščio laikotarpis buvo keliomis dienomis trumpesnis, ir temperatūra vos keletu laipsnių žemesnė.

Vakar (ketvirtadienį) rytą iš vakarų priartėjęs šaltasis atmosferos frontas pajūrio ruože atvėsino orą iki 24 ºC, nes vėjas atsisuko nuo gerokai už sausumą vėsesnės jūros. Ši debesų zona su perkūnijomis, smarkiomis liūtimis, pavieniais škvalais per Lietuvą judėjo lėtai, todėl pietrytiniuose ir centriniuose rajonuose oras dar spėjo sušilti iki 30 ºC. Poilsiautojų džiaugsmui, vanduo Baltijos jūroje ties Nida nuo savaitės pradžioje buvusios 15–18 laipsnių temperatūros šoktelėjo iki 20 laipsnių.

Šiandien jau po visą šalį pasklido mums įprastesnis, vidutinių platumų, tačiau vis dar labai šiltas oras: prie jūros numatoma 24–26 ºC, o šalies rytinėje dalyje temperatūra sieks 28 ºC. Šiuose regionuose didesnė trumpo lietaus su perkūnija ir škvalinio vėjo sustiprėjimais tikimybė.

Rytoj, rugpjūčio 2 d., oro masių pernaša iš pietvakarių vėl pasisuks iš pietų ir Baltijos šalims sugrąžins atogrąžų orą, o kartu ir aukštą temperatūrą. Šeštadienį Lietuvoje numatomas 29–34 laipsnių karštis, sekmadienį, kai vyraus giedresni orai, temperatūra pietiniuose rajonuose šoktelės iki rekordinės 35–36 ºC. Be abejo, jutiminė temperatūra, kol po praėjusių liūčių dar laikysis gana aukšta santykinė oro drėgmė, gali pasiekti net pavojingą sveikatai 40–43 ºC temperatūrą. Patariama vidurdienį nebūti saulėje, vengti fizinio aktyvumo lauke, gerti daugiau skysčių ir pan. Deja, mažai atgaivos lauks ir naktimis. Naktys bus tvankios ir šiltos (paryčiais atvės tik iki 17–23 ºC).

Naujos savaitės pirmosios dienos nežada vėsesnių orų, nes Lietuvos orams iki savaitės vidurio įtakos turės šiltoji anticiklono, esančio ties Rusija, pusė. Panašu, kad antradienį sulauksime gausesnio lietaus (jis labiau tikėtinas pietvakarinėje šalies pusėje), tačiau didelė šiluma iš mūsų krašto dar nesitrauks.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416