Naujienos

Lietuvos upės laukia lietaus

2015-06-17

Vasaros pradžioje upės dažniausiai dar maitinamos vandens atsargomis, kurios buvo sukauptos pavasarį ištirpus sniegui. Šiemet vandens atsargos sniege buvo itin mažos (nesiekė ir 50 % normos), o orai sąlygojo didelius sniego tirpsmo vandens nuostolius, todėl po žiemos dirvos prisotinimas vandeniu buvo nedidelis.

Šį pavasarį Lietuvoje kritulių buvo daugiau už normą, tačiau vandens lygis upėse išliko žemas. Birželio mėnesio pirmajame dešimtadienyje kritulių iškrito nedaug (kritulių buvo 92 % mažiau už normą). Centriniuose ir rytiniuose rajonuose kritulių užfiksuota nebuvo, o vakariniuose jų buvo 85 % mažiau normos. Šiuo metu daugelyje upių vandens lygis yra žemesnis už vidutinį daugiametį (Šešupėje ties K. Naumiesčiu 66 cm, Nemune ties Druskininkais 53 cm, Ventoje ties Leckava 44 cm).

Birželio 13 dieną Šešuvyje ties Skirgailais vandens debitas pasiekė gamtosauginį. Upių nusekimas vasarą yra dažnas reiškinys, bet šiemet jis pasireiškė anksčiau nei įprastai. Nuosėkio laikotarpiu dar vienas svarbus upių bruožas – gausi vandens augmenija. Ji gausiai suveši pakilus vandens temperatūrai. Trumpas upės nusekimas iki gamtosauginio debito nesukelia neigiamų ekologinių pasėkmių, tačiau turi įtakos rekreacijos ir energetikos sferoms.

Artimiausiomis dienomis vanduo upėse ir toliau kris. Šį kritimą trumpam pristabdys sinoptikų prognozuojami krituliai. Europos vidutinės trukmės prognozių centro skaičiavimai rodo, kad birželio-liepos mėnesiais kritulių bus mažiau už normą, o oro temperatūra artima normai. Esant tokioms sąlygoms upės ir toliau seks. Prie gamtosauginio vandens debito priartės ir didžiosios upės.

Dėl detalesnės informacijos apie upių vandens lygį galima kreiptis el. paštu vanduo@meteo.lt.

Ula ties Zervynomis. A. Kajučio nuotrauka

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416