Naujienos

Škvalas siaubė Prienų rajono kaimus

2007-05-15

Penktadienio (gegužės 11 d.) vakare gamtos stichijos kelyje atsidūrė Prienų rajono Žiūronių bei Sūkurių kaimų gyventojai. Kas sėdo prie vakarienės stalo, kas ruošėsi į ganyklas, kai iš pietvakarių link šių kaimyninių gyvenviečių ėmė griausmingai artėti juodas debesis. Audra prasidėjo liūtimi, trankėsi perkūnijomis, o ypač įsišėlo perlėkusi laukymę ir visu smarkumu užgriuvo išilgai kelio Balbieriškis–Krokialaukis išsidėsčiusius kaimus. Kieno stogas palaikis, tam daugiau žalos padaryta, o sutrupinti šiferio lapai, stogų lentgaliai tiesiog susmeigti kaip ietys į kaimynų stogus ar daržų žemę. Šalia kelio esantys senesni medžiai išversti kartu su aplink šaknis augančiais augalais ir žeme. Žiūronyse ypač stipriai nukentėjo jaunų ūkininkų medinė daržinė, pastatyta vos prieš pusmetį. Prasiautus škvalui, ji išardyta ir paguldyta, o lentgaliai išskraidė po pievas, kaimynų kiemus bei stogus. Gyvenamasis namas labiausiai nukentėjo Sūkurių kaime. Laimė, kad žmonės audros metu buvo susispietę namo kampe, kurio nesuniokojo įlūžęs ir iki pat grindų įgriuvęs namo stogas.

Mūsų Tarnybos darbuotojai pirmadienio popietę apsilankė škvalo nuniokotose vietovėse. Norėta išsiaiškinti, kokia buvo smarkaus vėjo kilmė – viesulas ar škvalas. Nepamačius padarinių, sunku iš spaudos pranešimų susidaryti nuomonę. Juolab kad sinoptinės sąlygos buvo palankios tiek vienam, tiek kitam stichiniam meteorologiniam reiškiniui kilti. Pakalbėjus su nukentėjusiais gyventojais, apžiūrėjus nulaužtus ir išrautus medžius, akivaizdu, kad tai būta trumpalaikio vėjo siautėjimo perkūnijos ir smarkios liūties metu. Medžiai ne susukti, o nulaužti arba išrauti viena kryptimi. Gyventojai nematė nutįsusio piltuvo nuo debesies link žemės, negirdėjo viesului būdingo stipraus ūžesio. Škvalas siautėjo kelias minutes, perlėkė du kaimus ir nuskuodė į plynes link Balbieriškio, bet, laimei, ten jau jo jėgos buvo išsekusios, nors irgi būta medžių išvartų.


Kartu su Tarnybos darbuotojais kaimą lankė ir seniūnas, elektros, telefono linijas tvarkė specialiosios tarnybos, o keliai nuo medžių išvartų jau buvo išlaisvinti. Daug kas iš daugiau kaip 20 žmonių jau buvo apsitvarkę stogus, išsirinkę nuovartas ir statybines šiukšles iš kiemų bei pievų. Vietiniai dar ir tądien jautė baimę, pasakodami apie įvykusią nelaimę ir panašias istorijas. Užfiksavome kai kuriuos siautėjusios audros padarinius, rodančius stichijos galią. Manytume, kad vėjo greitis galėjo siekti 25–28 m/s. Penktadienį, apie 18–19 val., Lietuvą pasiekė nedidelis, bet aktyvus ciklonas iš vakarų, o jo šaltasis atmosferos frontas iš pietvakarių. Sąlygos išsivystysti galingiems konvekciniams debesims buvo palankios – dideli terminiai kontrastai prie žemės, aukštesniuose sluoksniuose artinosi šalčio slėnys, oras buvo drėgnas, o laikas irgi palankus, kai ypač išryškėja terminis ir dinaminis veiksnys skirtingose oro masėse.


Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416