Naujienos

Gegužė gąsdina pavojingais meteorologiniais reiškiniais

2007-05-16

Vos prieš kelias dienas praūžė škvalas Pietų Lietuvoje, o jau ir vėl sulaukėme stichinių konvekcinių reiškinių. Šįkart stambi kruša užgriuvo žemaičius. Remiantis Klaipėdos MS pranešimu gegužės 15-osios naktį apie 4 val. stambūs krušos ledėkai (20–30 mm skersmens) pabiro Vėžaičių apylinkėse. Kruša truko apie 10 minučių.

Tą pačią naktį panašiu laiku kruša (iki 20 mm) iškrito Gargžduose bei Dovilų kaime Klaipėdos rajone. Kruša prasidėjo pučiant smarkiam vėjui, o baigėsi su stipria perkūnija ir liūtimi, truko apie 20 min. Mieste kruša apgadino automobilius, išdaužė langus, suniokojo šiltnamius, kaime žala mažesnė – nudraskyti ir apkapoti medžių lapai, nulaužytos šakos.

Sinoptinės sąlygos minėtiems aktyvios konvekcijos reiškiniams – krušai, liūtims, perkūnijai, škvaliniam vėjo sustiprėjimui – buvo palankios. Dieną prieš tai Lietuvą pasiekė šaltasis banguotas atmosferos frontas iš vakarų. Jis skyrė dvi skirtingas oro mases - karštą subtropinį orą ciklono pietrytinėje dalyje nuo vėsesnio ir drėgnesnio vidutinių platumų oro ciklono pietvakariuose bei vakaruose. Į šią kontrastų zoną pirmieji pateko vakariniai Lietuvos rajonai. Dėl didelių horizontaliųjų terminių skirtumų prie žemės, šaltesnio oro veržimosi, cikloninio lauko aukštuminiuose atmosferos sluoksniuose išsivysto galingi lietaus kamuoliniai (Cb) debesys. Tada dažnai sulaukiame pavojingų meteorologinių reiškinių, ypač pirmoje nakties bei antroje dienos pusėje.


Aktyvios konvekcijos debesys virš Žemaitijos pasirodė jau gegužės 14d. 22.40 val. (Rygos oro uosto radaro duomenys):


Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416