Naujienos

Ramiai laukime vasaros

2007-05-16

Vos įpusėjus pavasariui jau nespėjame atsakinėti į klausimus: „Kokia bus ši vasara?" Pirmiausia visiems klausėjams bandome aiškinti, kad dar labai anksti apie tai kalbėti, kad vasara neprasideda pagal kalendoriaus lapelį, kad mūsų metų laikai turi savo ciklą, klimato rodiklius, pagal kuriuos sprendžiame apie sezono pradžią.

Klimatinė vasara į Lietuvą atkeliauja antroje birželio pusėje, o dažniausiai apie Jonines. Taigi, kokia bus ši vasara, labai sunku pasakyti, nes Lietuvoje tokio išankstumo prognozės nesudaromos, o ir didžiausi pasaulio prognozių centrai pateikia tik prognozes-hipotezes, nes nė vienas save gerbiantis specialistas nedrįs 100% teigti, kokia bus vasara - tai tiesiog neįmanoma. Orus lemia labai daug įvairiausių procesų, ir vos pakitus vienam, kinta ir visi kiti. Nebūtinai turi kažkas įvykti šalia Lietuvos ar Europos, kad pasikeistų visos prognozės. Kartais net nedideli atmosferos ar vandenyno santrykiai atsiliepia viso Žemės rutulio orams.

Tik žurnalistams visada viskas „aišku", nes, išgirdę specialisto svarstymus, jie ištraukia vieną sakinį ar žodį iš konteksto ir paskelbia jį kaip faktą, kartais kaip artėjančią pasaulio pabaigą. Painiodami orus ir klimatą pateikia tokias sensacijas, kad specialistui, kuris geranoriškai stengėsi paaiškinti, belieka tik apgailestauti, kad žurnalistas pamiršo ir tai, ko mokykloje mokėsi per pasaulio pažinimo pamokas. Paradoksalu, bet po interviu neramiai laukiame pasirodant laikraščio ar žurnalo, nes nežinia kokie „stebuklai" bus pateikti kaip mūsų žodžiai, tenka aiškinti kolegoms, kad tikrai to nesakėme...

Norime pabrėžti, kad klimatas yra sudėtingas, jis kinta labai pamažu. Nors pastaruoju metu tai vyksta greičiau negu anksčiau, bet vis dėlto klimatas - ne orai, kurie gali pasikeisti kelis kartus per dieną.

Todėl mažiau tikėkime sensacijomis, klauskime specialistų ir ramiai laukime lietuviškos vasaros, kuri tikrai skirsis nuo amerikiečių, japonų ar net prancūzų vasarų. Tai bus mūsų kraštui būdinga vasara (dažniausiai permaininga), ir, kai tik turėsime patikimesnių duomenų, būtinai informuosime visuomenę.

Atgal

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416