Skaitmeninė orų prognozė
  Lietuvos
žemėlapiai
Europos
žemėlapiai
Lietuvos
miestai
Europos
miestai
Apie
modelį
 

Pateikiama informacija iš naujausios LHMT HIRLAM modelio prognozės. Visa informacija yra skirta tik HIRLAM modelio galimybėms iliustruoti ir nėra oficiali Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prognozė ar galutinis produktas. Kopijuoti ir platinti modelio duomenis be raštiško Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sutikimo draudžiama.

HIRLAM projektas:

HIRLAM (High Resolution Limited Area Model) projektą sukūrė ir vysto 9 Europos šalys: Danija, Estija, Suomija, Islandija, Airija, Olandija, Norvegija, Ispanija ir Švedija. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai 2007 metais suteiktas asocijuoto HIRLAM projekto nario statusas.

HIRLAM modelis Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje pradėtas naudoti 2006 m. pradžioje. Modelio duomenys yra naudojami mažos trukmės (~ 2 parų) orų prognozavimui bei gali būti taikomi sudarant itin detalius trumpų laikotarpių orų sąlygų aprašymus miestams ar regionams. Operatyviam darbui naudojamos skirtingo dydžio teritorijas apimančios ~ 7 km. ir ~ 4 km. skiriamosios gebos modelio versijos su 60 vertikaliųjų lygių. Prognozės laikas – 54 valandos. 4 km. skiriamosios gebos HIRLAM versija šiuo metu teikiama svetainės lankytojams.

Orų prognozės modeliai reikalauja didelio kiekio kompiuterinių skaičiavimo resursų. Sudėtingi fiziniai procesai ir oro masių judėjimas yra skaičiuojami tiek vertikalėje, tiek horizontalėje, o skaičiavimo pajėgumų poreikis auga priklausomai nuo parinktos geografinės teritorijos ir modelių skiriamosios gebos. Kompiuterinių resursų poreikis yra dar svarbesnis, kai duomenys yra naudojami operatyviniam orų prognozavimui, kada rezultatų pateikimo greitis gali įtakoti priimamų spendimų kokybę.

2010 m. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje (LHMT) buvo įdiegta moderni, didžiųjų Europos meteorologijos centrų geriausia praktika paremta, didelio našumo skaičiavimo sistema SGI Altix ICE. Tai modulinės architektūros sistema su įdiegtais dubliuotais kritiniais komponentais, tarpusavyje sertifikuota aparatine ir programine įranga, kuri užtikrina didelį sistemos patikimumą, stabilų darbą ir prieinamumą vartotojams. Šiuolaikiniai aukščiausio našumo daugiabranduoliniai „Intel Xeon“ procesoriai, labai mažo užlaikymo „Infiniband“ technologijos skaičiavimo ir duomenų tinklai, specializuota duomenų talpykla, „Intel“ ir „SGI ProPack“ skaičiavimo kodo optimizavimo programinė įranga bei geriausios praktikos HIRLAM kodo optimizavimo metodai – visą tai užtikrina greitą, didelės skiriamosios gebos operatyvinių orų prognozių rezultatų pateikimą. Palyginus ankstesniu (2006-2010 m.) LHMT operatyviniams skaičiavimams naudotu didelio našumo telkiniu (angl. HPC computing), pagrindinių užduočių skaičiavimo našumas padidėjo apie 20 kartų.

Sistemą suprojektavo ir įdiegė Lietuvos IT bendrovė UAB „B.G.M.“, besispecializuojanti didelio našumo skaičiavimų srityje, ir vienas iš pasaulinių superkompiuterių bei didelio našumo skaičiavimo sprendimų lyderių - kompanija SGI. Vienas svarbiausių kriterijų, kodėl buvo pasirinkta SGI gamintojo sistema, – tai didelė patirtis meteorologinių skaičiavimų srityje. Šio gamintojo sprendimus naudoja didžiausi meteorologijos centrai ir institutai Europoje bei pasaulyje.

Be operatyviniam orų prognozavimui skirtų skaičiavimų, LHMT sistemoje nuolat atliekami eksperimentai skirti modelio prognozės kokybei gerinti, testuojamos ir adaptuojamos naujos kitų HIRLAM projekto vystomų modelių versijos, kurių rezultatai bus naudojami orams prognozuoti ateityje.

Operatyviai LHMT veikiančių modelių dengiamos teritorijos:

Informacija apie modelio dengiamą teritoriją

2019 © Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Visos teisės saugomos
Rudnios g. 6, LT-09300 Vilnius, tel. (8 5) 275 1194, faks. (8 5) 272 8874, el. paštas lhmt@meteo.lt
Biudžetinė įstaiga, Juridinių asmenų registras, kodas 290743240, PVM mokėtojo kodas LT907432416